Jdi na obsah Jdi na menu
 


princ Andrew, vévoda z Yorku

29. 4. 2011

220px-principe_andre_do_reino_unido.jpgPrinc Andrew, vévoda z Yorku (Andrew Albert Christian Edward; 19. února 1960) je člen britské královské rodiny, třetí dítě a druhý syn královny Alžběty II. Je čtvrtý v pořadí na britský trůn.

Narodil se v Buckinghamském paláci vládnoucí královně Alžbětě II. a jejímu manželovi princi Philipovi. Pojmenován je po svém dědovi z otcovy strany. Byl prvním dítětem narozeným vládnoucímu britskému monarchovi od nejmladší dcery královny Viktorie v roce 1857. Vystudoval prestižní školy v Anglii, Skotsku a Kanadě. Získal A-level z angličtiny, historie, ekonomiky a politických věd. Nikdy nešel na univerzitu, zvolil si raději Britannia Royal Naval College. V roce 1979 se stal členem Royal Navy, v roce 1982 se zúčastnil bojů ve válce o Falklandy.

Dne 26. července 1986 se princ Andrew oženil se Sarah Margaret Fergusonovou. V den sňatku obdržel titul vévody z Yorku. Spolu s manželkou se znali již od dětství. Společně mají dvě dcery princeznu Beatrice (* 1988) a princeznu Eugenii (* 1990). Ke konci osmdesátých let ale začalo manželství vypadat nešťastně. V roce 1992 oba manželé oznámili, že budou žít odděleně. K rozvodu došlo v roce 1996. Rozvod proběhl přátelsky, dohodli se, že se budou střídat v péči o dcery. Oba jsou ale i nadále přáteli a bydlí blízko sebe. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář