Jdi na obsah Jdi na menu
 


princezna Martha Louise

30. 4. 2011

martha-louise.jpgNorská princezna Märtha Louise má své kořeny v norské, švédské a dánské šlechtě. Martha Louise se narodila 22. září 1971 jako první dítě korunního prince Haralda a korunní princezny Sonji. Märthou byla pojmenována po babičce z otcovi strany a Louisou po prababičce dánské královně Louise. Spolu s bratrem Haakonem strávila dětství na Skaugumském rodinném sídle. Studovala v Oslo a v roce 1990 maturovala na Kristelig Gymnasium. její láska k jazykům a psaném uslovu ji dostala až na Oxfordskou univerzitu ve Velké Británii.
Märthin koníček je více než typicky královský. Patří mezi skupinku členů královských rodin, která se věnuje ježdení na koni. Svá studia v Británii tedy využila i k ježdění na koni v centru ve Waterstocku a Lincolnshiru.

Po dvou letech se Märtha Louise vrátila zpět do Norska, kde pkračovala ve studiích na Bjørknes Privatskole a poté navštěvovala ještě kurz fyzioterapie na univerzitě v Oslo. V roce 1997 získala kvalifikaci jako fyzioterapeutka.

Märtha Louise se vdávala rok po svém bratrovi v roce 2002. Svatba se konala v Trondheimu. Za manžela si vzala autora Ariho Behna, mnoho lidí tuto volbu neschvalovalo a stále asi neschvaluje. Například princezna teta Ranghilda se na bohémského spisovatele nakoukala zrovna nadšeně a bývalá drogově závislá nevěsta Märthina bratra Haakona, Mette-Marit, ji taky zrovna nebyla moc po chuti. Märtha Louise před sňatkem přišla o titul Její královská výsost a smí používat už "jen" Její výsost. Důvodem bylo hlavně oddělení princezniných podnikatelských aktivit od královské rodiny. Titul princezna smí stále používat. I přesto všechno se zdá, že Märtha Louise a Ari jsou spolu šťastni. Mají tři holčičky: Maud Angelicu, Leah Isadoru, and Emmu Tallulah.

Princezniny aktivity nezůstávají bez povšimnutí. Napsala několik dětských knih a také se účastní veřejného čtení pro děti. Pracovala na několika dětských pořadech. V roce 2007 se rozhodla otevřít alternativní terapeutické centrum. Princezna několika médiím tvrdila, že má jakousi zvláštní psychickou sílu. Prý jako malá dokázala číst vnitřní pocity lidí a její kontakt s koňmi jí pomohl navázat kontakt s anděli. Královský dvůr se od centra distancoval a k princezniných výroků zůstal raději mlčet.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář