Jdi na obsah Jdi na menu
 


korunní princezna Maxima

30. 4. 2011

maxima.jpgPrincezna Maxima Nizozemská (*17. května 1971) je manželkou dědice nizozemského trůnu- Willema-Alexandera, prince Oranžského.

Narodila se jako Maxima Zorreguieta Cerruti v argentinském Buenos Aires jako dcera Jorgeho Horacia Zorreguiety Stefaniniho (*1928) a Maríe del Carmen Cerruti Carricart (*1944). Její otec, Jorge, který čelil obvinění z mučení a vražd 30 000 obětí vlády vojenské junty byl zemědělcem a politikem. Později se dokonce stal členem kabinetu generála R. Jorge Videla, předsedou Centro Azucarero Argentino a předsedou Fundación Vasco-Argentina Juan de Garay. Maxima má dva bratry, sestru a tři nevlastní sestry z otcova prvního manželství s Martou López Gil.

Maxima vystudovala dvojjazyčnou Northlandskou školu, kde se naučila dobře anglicky. Po maturitě v roce 1988 pokračovala ve studiích ekonomie na argentinské katolické univerzitě, kterou úspěšně dokončila v roce 1995.

Po studiích, ale i během nich pracovala jako investiční bankéř pro velké mezinárodní finanční společnosti v Argentině, New Yorku a Evropě

Maxima Zorreguieta a princ Willem-Alexander se poprvé potkali v dubnu roku 1999 ve Španělsku na Sevillském Jarním veletrhu ("Feria de abril de Sevilla"). Alexander se jí ale přestavil pouze jako"Alexander",to že je princem jí řekla až později-když jí to řekl Maxima si mislela, že Willem. Dohodli se, že se sejdou v New Yorku, kde Maxima pracovala. Jejich vztah se prý začal v New Yorku, ale jejich vztah byl oznámen Královně Beatrix až později.

Výběr princovy přítelkyně vyvolal v Nizozemsku prudkou vlnu pohoršení, pomyšlení na případný sňatek dědice nizozemského trůnu s Maximou byl přímo nemyslitelný. Média totiž blesku rychle zjistila, že její otec byl ministrem zemědělství za režimu bývalého argentinského prezidenta Jorgeho Rafaela Videla, který byl vojenským diktátorem a vládl v Argentině v letech 1976 - 1981 a byl zodpovědný za mnoho násilností proti civilistům (odhaduje se že 10,000-30,000 lidí zmizelo v průběhu tohoto a následujícího vojenského režimu, než byla v Argentině obnovena demokracie v roce 1983). Nicméně, výzkum nizozemského parlamentu usoudil, že by se s Maximou mohlo počítat, jako s princovou budou ženou.

Nizozemský parlament nakonec schválil sňatek dědice trůnu s Maximou, a tak bylo 30. března 2001 oficiálně oznámeno jejich zasnoubení. Maxima v rozhovoru pro televizi k příležitosti oznámení jejich zasnoubení všechny mile překvapila svou plynnou nizozemštinou. Maxima ihned po oznámení zasnoubení obdržela holandské občanství. Titul „Princezna Nizozemská a princezna Oranžsko-Nassavská“ byl Maximě udělen královnou Beatrix 25. ledna 2002, čímž byla přijata mezi nizozemskou šlechtu již několik dní před svatbou. Formální titul tj. „Její královská výsost“ jí byl udělen až po svatbě.

Pohádková svatba argentinské popelky s nizozemským dědicem trůnu se uskutečnila 2. února 2002. Civilní obřad se uskutečnil v amsterdamském Beurs van Berlage, církevní obřad v Nieuwe Kerk (také v Amsterdamu). Civilní i církevní obřad se konaly v ten samý den.

Maximin otec se nezúčastnil svatby, jelikož si to vláda nepřála.

Po svatbě Maxima nemusela přestoupit k protestantskému vyznání, ale mohla zůstala u římsko-katolickému vyznání, ale pouze pod podmínkou že jejich děti budou mít protestantské vyznání.

Manželství Willema-Alexandra a Maximi nezůstalo dlouho bez dětí. 7. prosince 2003 v Haagu princezna porodila své první dítě-princeznu Catharinu-Amalii, která by se měla stát po svém otci panovnicí Nizozemska. Kromě Amalie má pár ještě dvě další dcery- v roce 2005 narozenou Alexii a Ariane, která se narodila v roce 2007.

Sama Maxima je kmotrou dvou královských dětí: své neteře hraběnky Leonore Oranžsko-Nassauské (dcera Prince Constantijna a Laurentien) a norského prince Sverra Magnuse (syn norského korunního páru).

Maxima v posledních letech procestovala téměř celé Nizozemsko a také navštívila různé země v rámci oficiálních návštěv a státních návštěv se svým manželem a královnou Beatrix, navštívili např.: Norsko, Dánsko, Švédsko, Španělsko, Itálii, Belgii, Pobaltské státy, Ugandu, Keňu, Ghanu, Brazílii, Argentinu, Japonsko, USA, Turecko, Chile, Maroko, Indii, Barmu, Austrálii, Nový Zéland, Arubu, Thajsko, Egypt, Rusko, Katar, Omán, Spojené arabské emiráty a Antily atd.

Princezna Maxima je členem skupiny poradců pro OSN a je členkou mnoha dalších organizací Princezna Maxima se zajímá o problematiku imigrantů v Nizozemsku. Byla členkou zvláštní parlamentní komise, která usilovala o podporu pracujících žen přistěhovalců v Nizozemsku. Maxima je osobou, která velmi podporuje vzdělávání přistěhovalců v Nizozemsku.

Princezna je jednou z mála královských osobností ve světě, které jsou zastánci práv homosexuálů a byla první královskou osobností, která se zúčastnily LGBT konference. Princezna podepsala dohodu o plném přijetí gayů v Holandsku. Její mluvčí to komentoval „Princezna podporuje rovná práva všech skupin v Nizozemsku". Její tchýně královna Beatrix se několikrát vyjádřila na podporu LGBT práv v Holandsku.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář