Jdi na obsah Jdi na menu
 


královna Paola

30. 4. 2011

220px-hm_queen_paola-_princess_of_belgium.jpgPaola, královna Belgičanů, narozená jako princezna Donna Paola Margherita Maria Antonia Consiglia Principessa Ruffo di Calabria (n. 11. září 1937, Forte dei Marmi Itálie), je belgická královna, manželka krále Alberta II. Je sedmým a nejmladším potomkem prince Fulca Ruffa di Calabria, šestého vévody z Guardia Lombarda (1884-1946).[ Její matka byla hraběnka Luisa Gazelli di Rossana e di Sebastiano (1896-1989). Královna Paola má italsko-belgický původ a v mládí byla považována za jednu z nejpůvabnějších žen v Evropě.

 Mládí prožila Paola v Římě a zde také zakončila studium klasického latinsko-řeckého gymnázia.

Rod Ruffo di Calabria je součástí kalábrijské aristokracie a je jedním z nejstarších italských rodů. Představitel Folco Ruffo zastával vysoký úřad na jihoitalském dvoře Štaufského císaře Fridricha II. (1194-1250). Prvním doloženým členem tohoto rodu je Giordano, jenž byl vrchním velitelem vojsk Siciliského království na počátku roku 1200. Rod Ruffo se na konci 14. století rozdělil do dvou linií: na větev princů Scaletty a větev Ruffo di Calabria, do níž královna Paola patří. Její bratr, princ Fabrizio Ruffo di Calabria, současný hlavní představitel rodu, je nositelem titulu princ Scilly, Palazzola, patricij neapolský, vévoda z Guardia Lombarda, hrabě sinopolský, markýz Licodie, hrabě nicoterský a baron Calannský a Crispanský. Mezi její matrilineární předky patří Gilbert du Motier, markýz de La Fayette, postava známá z boje za americkou nezávislost.

Za manžela, v té době prince z Liège, se provdala 2. července 1959 v Bruselu. Mají spolu tři děti:
Princ Philippe, vévoda brabantský - manželka: hraběnka Mathilde d'Udekem d'Acoz
princezna Astrid - manžel: Arcivévoda Lorenz Rakouský-Este
princ Laurent - manželka: princezna Claire Louise Coombs.

Královna mluví plynně francouzsky, anglicky, italsky a německy, ale někteří lidé ji kritizují kvůli tomu, že neumí vlámsky, mateřským jazykem 60 % Belgičanů.

Donna Paola princezna Ruffo di Calabria (1937-1959) - titul před sňatkem (jejímu otci byl udělen titul prince roku 1928 králem Viktorem Emanuelem III. [2]
Její Královská Výsost princezna z Liège (1959-1993)
Její Veličenstvo královna Belgičanů (1993-současnost)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář